A handful of college conferences and two high school leagues are getting into post-season play and it’ll only pick up from this point onward. Send your score updates to Jackie Finlan
WPL
San Diego 36-20 Berkeley
Glendale 41-12 ORSU
Beantown 39-7 Chicago North Shore
New York 36-17 Twin Cities
NIRA
Harvard 42-14 Brown (cross-tier)
West Chester 38-19 Queens (@ VA)
Mount St. Mary’s 25-22 Sacred Heart
LIU Post 112-22 Castleton (cross-tier)
Norwich 24-10 Univ. New England
Colby-Sawyer 110-0 New Eng College (fft)
Vassar (DII) 32-24 Bowdoin (T3)
Army 70-0 Penn State (DI Elite)
COLLEGE
Allegheny
Youngstown St (DII) 29-26 Pittsburgh (DI)
IUP def West Virginia (DII)
Cal Univ of Pa – Gannon (NSCRO)
Big 10 (DI)
Notre Dame 66-5 Michigan
Purdue – Ohio State (NL)
Capital (DII)
Towson – Maryland
American 33-19 George Mason
William & Mary – Old Dominion
American – Georgetown
Colonial Coast (NSCRO)
Johnson & Wales fft to UM Farmington
Plymouth St 29-19 Wheaton
Salve Regina 67-0 UMass Dartmouth
Endicott 117-5 Wentworth
Eastern Penn (NSCRO)
Albright 63-17 DeSales
Ursinus 34-34 Lehigh
Lafayette 83-10 Neumann
Great Lakes (DII)
Grand Valley State 17-15 Bowling Green
Saginaw Valley – Oakland
Western Michigan – Calvin
Great Waters (DII)
Northern Michigan 50-19 UW Eau Claire
UW Stevens Point 28-0 UW Stout
UW Platteville 47-24 UW La Crosse
UW Oshkosh 54-20 UW Whitewater
UIC 15-14 DePaul
Loyola 28-0 Northwestern
Illinois (DII)
Southern Indiana – Western Illinois
Ivy League
Columbia def Penn
Mid-America (DII)
Missouri – Central Missouri
Mid-Atlantic (DII)
Delaware – Rowan
York 45-0 Scranton
Temple 29-22 St. Joseph’s
Bloomsburg 43-10 Kutztown
Drexel – Marywood
East Stroudsburg – Scranton (B)
Midwest (DI)
Iowa State 42-20 Wisconsin
Minnesota 43-5 Northern Iowa
Winona State 116-0 Northern Illinois
Minnesota (NSCRO)
Gustavus – St. Scholastica
Bemdiji – Macalester
St Benedict – St. Olaf
New England Wide (DII)
Vermont 39-15 New Hampshire
Hartford 59-21 Maine
Coast Guard 111-0 Smith
Mt Holyoke 41-20 Westfield
Eastern CT 86-5 Springfield
Non-league
Life 65-12 South All-Stars
BYU 112-0 Colorado Mesa
Davenport 72-0 Michigan State
Wayne St College 149-10 Illinois St
UNC Charlotte 34-14 East Carolina
Princeton B 73-10 TCNJ
UCSB 27-5 UCLA
Kennesaw St 29-19 Alderson Broaddus
Northeast (DI)
UMASS 51-19 Boston College
Northeastern 51-12 Rhode Island
Northern Lights (DII)
Mankato 88-12 UM Duluth
St Cloud 63-27 North Dakota St
Moorhead 44-42 North Dakota
Ohio Valley
• Division II
Ball State – Oakland
Cincinnati 59-17 Miami Univ of OH
• NSCRO
Findlay 52-29 Wooster
Rocky Mountain
• Division I
Colorado – New Mexico
Air Force 101-14 Colorado State
• Division II
Denver fft to Colorado Mines
Rugby Northeast (DII)
Bryant 94-0 Bentley
Colby 35-19 Roger Williams
Stonehill fft to St. Michael’s
Keene State 41-32 Middlebury
UMass Lowell 68-0 St Anselm
Southern CT 115-0 Merrimack
Texas (DI)
Texas A&M 43-24 Texas State
Oklahoma fft to Angelo State
Texas Tech 19-17 North Texas
Texas 97-0 UTSA
Tri-State
• Division II
Quarterfinal Play-ins
New Paltz Def Monroe
New Haven fft to RPI (10.27 QF v SBU)
Hofstra def Siena
Albany def Rutgers
• NSCRO
Bard fft to Montclair
Drew – Fordham
Upstate NY
• DII Semifinals
RIT – Syracuse
Cortland 112-0 Fredonia
• Hybrid Semifinals
Colgate – Geneseo
Oswego 44-17 St. Bonaventure
• NSCRO
St Lawrence 22-7 Clarkson
Potsdam – Plattsburgh
Hamilton – Union
Alfred 39-5 LeMoyne
William Smith – Niagara
Ithaca 76-12 Geneseo
CLUB
BC (CAN)
Seattle 67-0 Kamloops
Blue Ridge (DI)
Clemson 26-12 USC
Carolinas-Georgia GU (DII)
Savannah 40-29 Eno River
Southern Pines 25-15 Augusta
Charleston 35-10 Col of Charleston (NL)
East (DI)
Philadelphia 32-17 Atlanta
Empire GU (DII)
Brooklyn 28-12 Danbury
Morris 17-17 Village Lions
Monmouth 57-17 Long Island
New Haven fft to Union
Frontier Red River (DI)
Glendale 36-32 Utah Vipers
Mid-America
KC Jazz 102-7 Queen City
St. Louis 73-10 Boulder
Wichita – Dallas Athletic (NL)
Mid-Atlantic
• Division II
Brandywine – NE Philly
Doylestown 58-13 James River
Harrisburg 35-7 Severn River
• Division III
Lehigh Valley fft to York & Lancaster
Philly – Wilmington
MD Stingers 59-7 NOVA
Midwest
• Division I
Chicago Lions 36-12 Chicago
Metropolis –14 Wisconsin
• Division II
Pittsburgh Forge 65-0 Akron
North Buffalo – Cleveland
Buffalo 40-15 South Buffalo
Cincinnati Kelts 21-12 Columbus
Ft Wayne def Dayton
Milwaukee Scylla 87-0 County Will
Chicago Sirens 17-17 Minn Menagerie
New England GU
• Division II
Providence 38-19 Portland
Burlington – Charles River
Hartford 19-14 Worcester
• Division III
Amoskeag – Upper Valley
Rutland fft to Seacoast
South Shore 31-15 North Shore
Pacific Northwest (DII)
Tacoma 19-14 Portland
Emerald City – Chuckanut Bay
Budd Bay 29-14 Eugene
True South (DII)
Battleship 51-10 New Orleans
Charlotte 76-0 Nashville (NL)
HIGH SCHOOL
Colorado
State 7s Series #6 @ Littleton
Idaho
West Ada 7s Championship @ Boise
Final: Rocky Mtn 35-0 Mtn View
3rd: Meridian 36-14 Centennial
Illinois
Chiefs – Taft
Lane Tech – Sycamore
Golder – Pritzker
Speer – Muchin
Iowa
State 7s #5 @ Adel & Rockwell
Missouri
State 7s Series @ Maryville
NorCal
7s Series #4 @ Walnut Creek & Galt
Ohio
7s Series #4 @ Canton & Cincinnati
Oregon
7s Series #5 @ Portland
Pennsylvania
7s Series #6 @ West Chester
Wisconsin (15s)
• State Cup SFs
Catholic Memorial 27-0* Knightmares
DSHA 82-0 Stevens Point
* called early
• Consolation SFs
Hamilton 44-7 Brookfield
Pulaski 61-5 DSHA JV